E-konsolosluk Hizmetleri Ve Başkonsolosluğumuz Ilgili Servislerine Erişim

Houston Başkonsolosluğu 14.10.2008

T.C.

HOUSTON

BAŞKONSOLOSLUĞU

Konsolosluk hizmetlerimizin kalitesinin arttırılması çalışmaları kapsamında uygulamaya konulan "e-Konsolosluk" programına vatandaşlarımızın kısa sürede gösterdiği yoğun ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Bu bağlamda, e-konsolosluk sisteminin ve vatandaşlarımıza sağlanan yeni imkanların daha etkin bir şekilde kullanılması amacıyla aşağıdaki hususların dikkatlerine getirilmesinde yarar görülmüştür.

e-Konsolosluk nedir?www.e-konsolosluk.net

·e-Konsolosluk, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın memnuniyeti esas alarak daha hızlı, daha güvenilir ve daha etkin hizmet sunmayı amaçlayan, vatandaşlarımıza ve yabancılara konsolosluk hizmetlerinin yanı sıra ülkemiz ile ilgili pek çok konuda beş ayrı dilde bilgi sunan ve yasaların izin verdiği ölçüde pek çok konsolosluk işlemi için İnternet üzerinden interaktif başvuru imkanı sağlayan çok amaçlı bir İnternet sayfasıdır.

·Doğum ve nüfus işlemlerinden, pasaport yenileme, pasaport süresi uzatma, vatandaşlık işlemleri, vize başvuruları gibi çeşitli konulardaki bilgi notlarına ve her işlem için ne kadar harç ödenmesi gerektiğine ilişkin ayrıntılı bilgilere e-Konsolosluk sayfalarından erişilebilmektedir.

·Konsolosluk işlemlerine ilişkin başvuru sitesi ve bilgi bankası olma özelliğinin yanında, e-Konsolosluk dinamik bir yapıya sahiptir. e-Konsolosluk sayfaları, yurtdışındaki Türk derneklerininetkinliklerine ilişkin bilgilerden, dış basında yayınlanan Türkiye ile ilgili haber ve yorumların depolandığı Dış Basında Türkiye bölümüne kadar, her gün hatta her an güncellenen sayfaları ile zengin bir referans kaynağı olma özelliğini de taşımaktadır.

·e-Konsolosluk ile kullanıma sunulan; konsolosluk işlemleri için interaktif başvuru yöntemi, başvuru izleme sistemi, soru bankası, Türkiye’yi tanıtan malzemelere online erişim gibi pek çok yenilik hem konsolosluklarımızın, hem de yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın işlerini ve hayatlarını kolaylaştırmaktadır.

·Kısacası, e-Konsolosluk ile konsolosluklar mümkün olduğu ve yasaların izin verdiği ölçüde evlerinize taşınmaktadır.

Detaylı bilgi için : http://www.e-konsolosluk.net/ConsularServices/CS_InteractiveFAQ.aspx

E-konsolosluk üyelik başvuruları :

·Başkonsolosluğumuza bizzat gelmenize gerek kalmadan bazı işlem başvurularını e-Konsolosluk sayfaları üzerinden yapabilmeniz için öncelikle üyeliğinizin onaylanması gerekmektedir.

·E-konsolosluk üyelik başvurunuzun onaylanması için Başkonsolosluğumuza posta ile göndermeniz gereken temel belgeler:

übaşvuru dilekçesi

ünüfus cüzdanı fotokopisi

üpasaport fotokopisi

üyasal olarak ikamet ettiğinizi gösteren herhangi bir belge fotokopisi (vize, çalışma-oturma izni, yeşilkart gibi)

üikamet adresinizi kanıtlayan bir belge (adınıza düzenlenen bir fatura veya ikamet belgesi gibi)

·Başvurunuz bu çerçevede değerlendirilmekte olup, gerekli şartları yerine getirdiğiniz takdirde üyeliğiniz kısa bir süre içinde onaylanmaktadır.

·Online üyelik başvurusunu takip eden 60 gün içerisinde sözkonusu belgeler Başkonsolosluğumuza ulaşmadığı takdirde, başvurunuz sistemden otomatik olarak silinmektedir.

Detaylı bilgi için : http://www.e-konsolosluk.net/Uyelik/UyeIslemleri.aspx

Soru Bankası ve ilgili konsolosluk servisi yetkilisine online erişim :

·Konsolosluk işlemleri ile ilgili konular başta gelmek üzere, her türlü bilgi talebinizi Soru Bankasıüzerinden dilediğiniz konsolosluğumuza iletebilirsiniz.

·Bu şekilde, soru veya sorunlarınızın ilgili konsolosluk servisi yetkilisine anında iletilmesi ve yapmış olduğunuz bir konsolosluk başvurusunun akıbetinin öğrenilmesi mümkündür.

·Soru ve mesajlarınız ilgili birim sorumlusunca zamanlıca cevaplanmaktadır. Yanıtlar, vermiş olduğunuz e-mail adresine iletilmektedir.

http://www.e-konsolosluk.net/QuestionBank/QB_AskAQuestion.aspx

* ülke ve temsilcilik bilgilerinin doğru olmasına dikkat ediniz. (ülke: ABD / temsilcilik:Houston )

vBaşkonsolosluğumuzun yeni telefon santrali :

Eylül 2006’da yeni telefon santralimizin kurulmasıyla birlikte, ilgili servise doğrudan aktarılmaya imkan tanıyan yönlendirme mesajı da devreye sokulmuştur.(askerlik:4 /evlilik-vatandaşlık:5 / vize-vekaletname-nüfus-doğum: 6 / vekaletname harici tasdik işlemleri:7 / operatör:0 )

Yeni sistemde, ilgili birim sorumlusu telefona cevap veremediği durumlarda sesli mesaj bırakmanız da mümkün kılınmıştır.

  • Telefon ve şahsen müracaat saatleri : 9:00 – 14:00 arasındadır. (Öğle arası uygulamamız yoktur. Tüm personel gün içerisinde kesintisiz çalışmaktadır.)

*** Konsolosluk işlemleri veya yapılan başvuruların neticesi hakkındaki bilgi taleplerinin telefon yerine, yukarıda bahsi geçen soru bankası üzerinden Başkonsolosluğumuza iletilmesi halinde de, kısa sürede ve kapsamlı yanıt alınması mümkündür. Özellikle şahıs dosyalarının incelenmesini gerektiren bilgi taleplerinde “soru bankasının” tercih edilmesi uygun olacaktır.

Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30 / 13:30 - 16:00

Şahsen başvuru: 09:00-12:00
20.1.2020 Martin Luther King Günü (ABD)
17.2.2020 Başkanlar Günü (ABD)
24.5.2020 Ramazan Bayramı 1. gün
25.5.2020 Memorial Günü (ABD)
3.7.2020 Bağımsızlık Günü (ABD)
31.7.2020 Kurban Bayramı 1. Gün
7.9.2020 İşçi Bayramı (ABD)
12.10.2020 Kolomb Günü (ABD)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2020 Gaziler Günü (ABD)
26.11.2020 27.11.2020 Şükran Günü (ABD)
25.12.2020 Noel Günü (ABD)
1.1.2021 Yılbaşı