Kasırga Mevsimi (1 Haziran-30 Kasım) Içerisinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Houston Başkonsolosluğu 06.07.2009

Kasırga Bilgi Notu

Her yıl, 1 Haziran - 30 Kasım tarihleri arasındaokyanus üzerinde oluşan kasırgalarMeksika Körfezi kıyı şeridinde de etkili olmakta, can ve mal kaybına sebep olabilmektedir.Bu bölgede yaşayan veya kasırga mevsiminde kıyı şeridine seyahat etmesi muhtemel vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanan ayrıntılı bir not ekte sunulmaktadır.(notun tamamına ulaşmak için...)Sözkonusu notun Kasırga öncesi yapılacak hazırlıklara ilişkin bölümü aşağıdadır.

Kasırga Öncesi hazırlık:

Kasırga öncesinde ani bir tahliye kararı veya büyük çaplı bir afet yaşanabileceğini göz önüne alarak kasırga mevsimine girildiğinde acil durum çantası hazırlanmasında yarar görülmektedir.

Şiddetli kasırgalar genellikle elektrik nakil hatlarında ciddi hasara sebep olabilmektedir. Bu durumda marketlerin, benzin istasyonlarının, kredi kartlarının, su şebekesinin ve ATM’lerin uzun süre devre dışı kalabileceğini dikkate almakta yarar vardır. Dolayısıyla yapılacak hazırlıklarda özellikle uzun süreli bir elektrik kesintisinin doğrudan veya dolaylı yol açabileceği sorunlar unutulmamalıdır. “Eylül 2008’de yaşanan IKE kasırgası nedeniyle Houston ve çevresinde 3 milyona yakın kişi elektriksiz kalmış, şehrin büyük bir bölümüne bir hafta süreyle elektrik verilememiştir.”

Büyük hasara sebep olabilecek şiddetli bir kasırga öncesinde yapılması gerekenler;

Arabanızın deposunu doldurun.

En az 5 gün yetecek içme suyu bulundurun (günde kişi başına tüketim 2-3 litredir)

Elektrik, su ve doğalgaz hatlarının çalışmaması halinde ihtiyacınızı karşılayabilecek türde bozulmayan, uzun ömürlü hazır gıdalar bulundurun (konserveler, süt tozu, kurutulmuş meyveler, bisküvi, kutu ton balığı gibi)

Cep telefonlarınızı şarj edin ve/veya araç şarj adaptörü temin edin.

Tek kullanımlık plastik tabak, bardak, kaşık, çatal alın.

Sahile yakın bölgelerde oturuyor iseniz, kasırganın muhtemel güzergah ve şiddetine ilişkin uyarıları düzenli bir şekilde takip edin

Tedbir amaçlı başka bir bölgeye gitmeyi planlıyor iseniz, yollar müsait iken bu yolculuğu yapmanızda fayda bulunmaktadır. (son 24 saat içerisinde trafikte kitlenmeler yaşanabilmektedir)

Aileniz Türkiye’de yaşıyor ise; durumunuz ve seyahat planlarınız hakkında yakınlarınıza bilgi vermeniz uygun olur. (telefon hatlarında yaşanacak kesintiler nedeniyle size ulaşamayan yakınlarınızın gereksiz merak ve endişelerini önlemenize yardımcı olacaktır)

Ani bir tahliye kararı durumunda yanınıza alıp çıkabileceğiniz “acil durum çantası” hazırlayın. Bu çantaya konulabilecek bazı malzemeler ; ilk yardım çantası, kullanmak zorunda kalabileceğiniz ilaçlar, hijyen ürünleri (çocuk bezi, ıslak mendil, tuvalet kağıdı vb.), nakit para, önemli belgeler (Pasaport, ehliyet, sosyal güvenlik kartı, yeşilkart ve doğum belgesi gibi belgeleri, yağmur ve su geçirmeyen bir poşet içerisinde tutun), pille çalışan lamba, radyo, yedek pil, önemli telefon numaraları, sivrisinek kovucu sprey, cep telefonu ve şarj adaptörü)

Seyahat Kaydı Sistemi;

Dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelebilecek doğal afet, terör ve savaş gibi vatandaşlarımızın hayatlarının tehlikeye girebileceği olaylarda, Bakanlığımızın vatandaşlarımızın yerini daha hızlı bir şekilde tespit edebilmesi ve ilgili dış temsilciliğimiz vasıtasıyla salimen yurda dönmelerine yardımcı olunabilmesi için e-konsolosluk.net sayfalarımıza “seyahat kaydı sistemi” eklenmiştir.

Kasırganın etkili olabileceği şehirlere (Meksika Körfezi kıyı şeridi) tatil veya iş nedeniyle kasırga mevsiminde (1 Haziran – 30 Kasım) seyahat ediyor iseniz,www.e-konsolosluk.net/seyahatkaydi/seyahatkaydi_ana.aspx adresinden acil bir durumda sizlere ulaşabileceğimiz adres ve irtibat bilgilerinizi girmenizde fayda bulunmaktadır. Bu uygulama zorunlu olmayıp, kişisel bilgilerin gizliliğine dikkat edilmektedir.

Özellikle work&travel vizesi ile yaz aylarında ABD’ye gelen öğrencilerin sisteme güncel irtibat bilgilerini girmeleri, ihtiyaç halinde kendilerine ulaşabilmemiz açısından büyük önem taşımaktadır.


Kasırgaların muhtemel güzergahları, şiddetli ve tahliye uyarıları hakkında güncel bilgilerin takip edilebileceği internet sayfaları:

www.nhc.noaa.gov

www.readysouthtexas.gov

www.hcoem.org

www.srh.noaa.gov

www.stormpulse.com

www.weather.com

İlgili Dosyalar :

- Kasırga Bilgi Notu.doc

Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30 / 13:30 - 16:00

Şahsen başvuru: 09:00-12:00
20.1.2020 Martin Luther King Günü (ABD)
17.2.2020 Başkanlar Günü (ABD)
24.5.2020 Ramazan Bayramı 1. gün
25.5.2020 Memorial Günü (ABD)
3.7.2020 Bağımsızlık Günü (ABD)
31.7.2020 Kurban Bayramı 1. Gün
7.9.2020 İşçi Bayramı (ABD)
12.10.2020 Kolomb Günü (ABD)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2020 Gaziler Günü (ABD)
26.11.2020 27.11.2020 Şükran Günü (ABD)
25.12.2020 Noel Günü (ABD)
1.1.2021 Yılbaşı