T.c. Vaşington Büyükelçisi Namik Tan’in Türk-amerikan Toplumuna Mesaji

Houston Başkonsolosluğu 27.02.2010

T.C. VAŞİNGTON BÜYÜKELÇİSİ NAMIK TAN’IN TÜRK-AMERİKAN TOPLUMUNA MESAJI


Amerika Birleşik Devleti’nde yaşayan Türk toplumunun değerli mensupları,

Türkiye Cumhuriyeti’nin Amerika Birleşik Devletleri nezdindeki Büyükelçisi olarak görevime başlamış bulunuyorum.

Bu onurlu görevi deruhte ederken, başlıca hedefim Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında köklerini tarihsel bağlardan, dostluk, ortaklık ve ittifak dayanışmasından alan münasebetlerin daha da ilerlemesi için azami gayreti harcamak olacaktır. Bu çerçevede, iki ülke arasında giderek kuvvetlenen temas ve ilişkilerin çeşitlendirilerek, takviye edilmesine yönelik çalışmalarımıza ivme kazandırmaya çaba harcayacağım. Bu çalışmalarımızın başarıya ulaşmasında ihtiyaç duyduğum değerli katkılarınızı ve desteğinizi esirgemeyeceğinize olan inancım tamdır. Gücünü Türk halkının geleneksel değerlerinden, birlik ve dayanışma duygusundan alan geniş bir ailenin birbirine sıcak duygularla bağlı fertleri olarak hep birlikte elele verdiğimizde, aşılamayacak güçlüğün olmadığına yürekten inanıyor, omuz omuza ilerleyeceğimiz bu yolda sizlere güveniyorum.

Daha önce Amerika Birleşik Devletleri’nde iki dönem görev yapma ayrıcalığını yaşamış bulunmaktayım. Bunun bir yandan geleceğe yönelik ortak çalışmalarımızın başarılı olmasında kolaylık sağlarken, diğer taraftan önemli bir sorumluluk yüklediğinin de bilinci içerisindeyim. Ben ve çalışma arkadaşlarım, bu bilinç ve anlayışla, Türk-Amerikan toplumunun güvenli ve huzurlu bir gelecek inşa etmeleri yönünde özenle ve inançla mesai yürütecektir. Sizlerden alacağımız kuvvetle, daha güçlü ve emin bir geleceğe doğru hep birlikte yürüyeceğiz. Bu yürüyüşte, Büyükelçiliğimiz ve ülke sathına yayılmış Başkonsolosluklarımız, sizler için her zaman sorunlarınızın dikkatle dinlenerek, çözüme kavuşturulacağı ve beklentilerinizin karşılanacağı sıcak birer yuva olacaktır.

Türk-Amerikan toplumunun mümtaz mensupları,

Türk-Amerikan ilişkileri, ABD Başkanı Barack Obama’nın göreve gelmesinden bu yana çeşitlenerek, güçlenme yönünde ivme kazanmıştır. Bu süreçte, Başkan Obama’nın geçen yıl denizaşırı ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yaptığı sırada ikili ilişkilerimizi stratejik konuların ötesine taşıyarak, “model ortaklık” şeklinde tanımlaması, ABD Yönetimi’nin ilişkilerimize verdiği önemi açıkça göstermektedir.Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yine geçen yıl Aralık ayında Vaşington’u ziyareti sırasında iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari bağları geliştirecek bir resmi çalışma grubu kurulmasının kararlaştırılması, ilişkilerimize boyut katarak, güçlendirecektir.

Çoğunluğu Amerikan toplumsal yaşamına liderlik konumunda önemli katkılar yapan ABD vatandaşı Türklerin sayılarının 120 bini geçtiği, her yıl yaklaşık 700 bin Amerikalı’nın Türkiye’yi ziyaret ettiği halihazır dönemde, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin geleceğine güvenle bakmamıza imkan veren şartların mevcut olduğuna inanıyorum. Aydınlık geleceğimizi, birlik ve dayanışma ruhunu özümsemiş bulunan sizlerin, dost Türk ve Amerikan toplumlarının ortak gayretleriyle inşa edeceğimize olan güvenim tamdır.

Bizden esirgemeyeceğinizden emin olduğum bu yöndeki çok değerli katkılarınız ve desteğiniz için şahsım ve Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği adına şimdiden teşekkürlerimi sunuyor, bu vesileyle sizlere ve ailelerinize sağlık, huzur ve esenlikler diliyorum.

Namık TAN

Büyükelçi

Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30 / 13:30 - 16:00

Şahsen başvuru: 09:00-12:00
20.1.2020 Martin Luther King Günü (ABD)
17.2.2020 Başkanlar Günü (ABD)
24.5.2020 Ramazan Bayramı 1. gün
25.5.2020 Memorial Günü (ABD)
3.7.2020 Bağımsızlık Günü (ABD)
31.7.2020 Kurban Bayramı 1. Gün
7.9.2020 İşçi Bayramı (ABD)
12.10.2020 Kolomb Günü (ABD)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2020 Gaziler Günü (ABD)
26.11.2020 27.11.2020 Şükran Günü (ABD)
25.12.2020 Noel Günü (ABD)
1.1.2021 Yılbaşı