Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçisi Namık Tan’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Vesilesiyle Türk-amerikan Toplumuna Yönelik Mesajı

Vaşington Büyükelçiliği 08.03.2012


Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne benimsediğimiz amaç, ilke ve değerler sayesinde, toplumumuzun temelini teşkil eden kadınlar bugün toplumsal, ekonomik, siyasal ve kültürel hayatın muhtelif alanlarında aktif şekilde rol almaktadırlar. 
 
 Türk milleti halihazırda dünya çapında tanınan iş kadınları, bilim kadınları, kadın sanatçı ve sporcular yetiştirmiştir. Bugün Birleşmiş Milletler Kadına Karşı Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi'ne ve Ek Protokolü'ne taraf olan, ayrıca, Kadına Karşı Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Komitesi'nde bir üyeyle temsil edilen Türkiye, Avrupa Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında kadına karşı şiddet alanında ilk uluslararası belge olan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin hazırlıklarına da öncülük etmiş ve bu Sözleşme'yi imzalayan ve meclisinde onaylayan ilk ülke olmuştur.

Diğer yandan, Dünya Kadınlar Günü’nü, kadın haklarına toplumumuzda ve dünya çapında dikkat çekilmesi ve bu konuda harekete geçme çağrısında bulunulması için değerli bir fırsat olarak görüyorum.  Zira, gerek ülkemizde, gerek dünyada kadın hakları konusunda atılması gereken önemli adımlar bulunmaktadır.  Unutmamalıyız ki, kadınların kalkınması, toplumların kalkınması demektir ve bir ülkenin kalkınmışlık düzeyi, o ülkenin kadın hakları ve kadın-erkek eşitliği konusunda kaydettiği ilerlemeyle de ölçülmektedir.  Kadın hakları konusunda bugüne değin attığımız olumlu adımlar, bizi bu doğrultuda daha fazla çalışmaya, var olan sorunları ilgili kişi ve kuruluşların katılımıyla tespit etmeye ve birlikte bu sorunlara kalıcı çözümler üretmeye teşvik etmektedir.
 
Bu vesileyle, özverili çabalarıyla gerek ABD’nin bugün bulunduğu yere gelmesinde gerek Türk kadının ABD’nde layıkıyla temsil edilmesinde çok önemli bir role sahip olan Türk-Amerikan toplumunun kadın üyelerine, eşlerimize, annelerimize, kadın meslektaşlarımıza ve erkek mensuplarımızın eşlerine bu yaşamsal katkıları için bir kez daha teşekkür eder, Dünya Kadınlar Günlerini en içten duygularla kutlarım.
 
_______________________________________________________________________________________________________________

8 Mart akşamı, American-Turkish Association of Washington, D.C. (ATA-DC) ve Bridge to Türkiye Fund işbirliğiyle Büyükelçiliğimiz Konutu’nda düzenleyeceğimiz program kapsamında, Türk çocuklarının ve özellikle de kız çocuklarının eğitimi için çalışan Bridge to Türkiye Fund ile Vaşington’daki evsiz kadınlara yönelik faaliyette bulunan Calvary Women’s Services adlı kuruluşun temsilcileri birer sunuş yapacaktır. Ardından, kadın hakları konusunda önemli faaliyetleri bulunan ve etkinliğimize onur konuğu olarak katılacak olan Temsilciler Meclisi Üyesi Eleanor Holmes Norton’a Sayın Fügen Tan ve ATA-DC temsilcileri tarafından “Hayat Boyu Başarı” ödülü takdim edilecektir. Program, kayıt çalışmaları için ABD’de bulunan ve etkinliğimiz için Vaşington’a gelecek olan Ankara Üniversitesi Solistleri tarafından verilecek bir klasik müzik resitaliyle son bulacaktır.  Gelirlerin Bridge to Türkiye Fund ve Calvary Women’s Services derneklerine bağışlanacağı bu anlamlı program vesilesiyle Büyükelçiliğimizin kapılarını Türk-Amerikan toplumuna ve Türkiye dostu Amerikalılara bir kez daha açmaktan mutluluk duymaktayız. Programın ayrıntılarına ATA-DC internet sitesinden ulaşılabilmektedir. 

Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30 / 13:30 - 16:00

Şahsen başvuru: 09:00-12:00
20.1.2020 Martin Luther King Günü (ABD)
17.2.2020 Başkanlar Günü (ABD)
24.5.2020 Ramazan Bayramı 1. gün
25.5.2020 Memorial Günü (ABD)
3.7.2020 Bağımsızlık Günü (ABD)
31.7.2020 Kurban Bayramı 1. Gün
7.9.2020 İşçi Bayramı (ABD)
12.10.2020 Kolomb Günü (ABD)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2020 Gaziler Günü (ABD)
26.11.2020 27.11.2020 Şükran Günü (ABD)
25.12.2020 Noel Günü (ABD)
1.1.2021 Yılbaşı