Vaşington Büyükelçimiz Sayin Namik Tan’in Cumhuriyet Bayrami Mesaji

Houston Başkonsolosluğu 29.10.2012

Türk-Amerikan Toplumunun değerli üyeleri,

 

Milletimizin büyük zorluklarla geçen ulusal bağımsızlık savaşının ardından elde ettiği en büyük kazanım olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 89. yıldönümünü büyük bir mutluluk ve coşkuyla kutluyoruz.

 

Cumhuriyetimiz, Ulu Önder Atatürk’ün liderliğinde milletimizin kazandığı zaferi taçlandıran ve bizlere bağımsız bir millet olarak kayıtsız şartsız egemenliği armağan eden en değerli varlığımızdır. Bu vesileyle, bağımsızlığımızın kazanılması ve Cumhuriyetimizin kurulması için canlarını feda eden şehitlerimizi ve kanlarını döken gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.    

 

Genç Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşunun ardından hızla gelişerek, ekonomi, kültür, siyaset, eğitim, sağlık, altyapı ve diğer alanlarda önemli atılımlar gerçekleştirmiş, Atatürk’ün belirlediği çağdaş uygarlığa ulaşma hedefi doğrultusunda kararlı bir şekilde ilerlemiştir. Milletimiz, Atatürk'ün ''en büyük eserim'' dediği Cumhuriyetimizin değerleri etrafında her geçen gün daha sıkı bir şekilde kenetlenmiş, bu değerli mirası daha da yükseltmek için gayret göstermiştir. Bu çabalar, bugün bizleri Cumhuriyetimizin kuruluş hedeflerine çok daha yaklaştırmıştır.

 

Köklü tarihinden, zengin kültüründen ve aziz milletimizden güç alan Türkiye Cumhuriyeti, yakın coğrafyamızda son dönemde yaşanan bütün çalkantılara rağmen, çoğulculuk alanındaki gelişmesini ve ekonomik kalkınmasını başarıyla sürdürerek, bölgesinde demokrasi bakımından ilham kaynağı olan, çevresine istikrar ve refah ihraç eden örnek bir ülke haline gelmiştir. Ülkemiz, Atatürk’ün "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" ilkesi temelinde, yakın çevresinde ve küresel düzeyde barışın korunmasına en çok katkıyı yapan ülkeler arasında yer almıştır. Cumhuriyetimizin sağlam değerleri üzerinde yükselen ülkemizin kat etmiş olduğu mesafe, bugün hepimiz için haklı bir gurur kaynağı olmaktadır. Demokratik ve laik yapısı, liberal ve istikrarlı ekonomisi, sosyo-kültürel zenginlikleriyle Türkiye’yi daha parlak bir gelecek beklemektedir.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Türk Toplumunun değerli üyeleri,

 

Cumhuriyetimizin 89. yaşını kutladığımız bu mutlu günde ülkemizin her köşesinde ve dünyanın dört bir tarafında bulunan vatandaşlarımız arasında ortak bir coşku ve heyecan yaşanmaktadır. Bu coşku ve heyecan, ABD’de yaşayan Türkler tarafından da paylaşılmaktadır.

 

Ülkemizin Cumhuriyet idealleri doğrultusunda daha da başarılı ve müreffeh bir geleceğe taşınması için hepimize önemli sorumluluklar düşmektedir. Türk-Amerikan toplumunun bugüne kadar yaptığı çalışmalar ve Amerikan toplumuna tam uyum sağlayarak ulaştığı müstesna seviye bizleri her zaman gururlandırmıştır.

 

Cumhuriyet kuşaklarının büyük bir başarıyla kesintisiz bir şekilde sürdürdükleri çağdaşlık yürüyüşünün duraklama yaşanmadan devam ettirilmesi, Cumhuriyeti armağan eden atalarımıza karşı başlıca borcumuz, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza karşı en önemli sorumluluğumuzdur. Türk-Amerikan toplumunun bu anlayış temelinde bugüne kadar sürdürmüş olduğu yaklaşımını, birlik ve beraberlik ruhu içerisinde devam ettireceğine yürekten inanıyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 89. yıldönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

Namık TAN

T.C. Vaşington Büyükelçisi

Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30 / 13:30 - 16:00

Şahsen başvuru: 09:00-12:00
20.1.2020 Martin Luther King Günü (ABD)
17.2.2020 Başkanlar Günü (ABD)
24.5.2020 Ramazan Bayramı 1. gün
25.5.2020 Memorial Günü (ABD)
3.7.2020 Bağımsızlık Günü (ABD)
31.7.2020 Kurban Bayramı 1. Gün
7.9.2020 İşçi Bayramı (ABD)
12.10.2020 Kolomb Günü (ABD)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2020 Gaziler Günü (ABD)
26.11.2020 27.11.2020 Şükran Günü (ABD)
25.12.2020 Noel Günü (ABD)
1.1.2021 Yılbaşı