Türkiye Cumhuriyeti

Houston Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Başkonsolos Cemalettin Aydin’in 19 Mayis Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayrami Mesaji , 19.05.2012

Türk-Amerikan Toplumunun Saygıdeğer Üyeleri, Sevgili Gençler,

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 93. Yıldönümünü onur ve coşkuyla kutluyoruz.

 

Ulu Önder Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919 tarihi, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda en önemli adım olan Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcıdır. Bu adımla başlatılan bağımsızlık hareketi tüm yurtta karşılık bulmuş ve yüce Türk milleti, Atatürk’ün önderliğinde istiklal ve bağımsızlığını korumak istikametinde yekvücut olmuştur. Bugün sahip olduğumuz ve pekçoklarınca gıpta edilen demokratik, laik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti bu adımla başlatılan büyük bir mücadelenin ve destansı fedakarlık ve kahramanlıkların ürünüdür.

 

Büyük Atatürk, geleceğin garantisi olarak gördüğü gençlerimize armağan ettiği 19 Mayıs tarihini aynı zamanda kendi doğum günü olarak kabul etmiştir. Bu yaklaşım, Ulu Önder’in Türk milletiyle birliğinin ve ona güveninin en büyük nişanesidir.

 

Bu çerçevede, 19 Mayıs tarihinin anlam ve önemini yeni nesillere anlatmak ve Atatürk’ün “Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir” emri ve “Muasır medeniyetler seviyesine çıkma” hedefi doğrultusunda yılmadan çalışmak, her geçen gün daha da güçlenen Türkiye'mizin aydınlık geleceği için büyük önem taşımakta ve gençlerimiz başta olmak üzere hepimizin üzerinde bir vecibe olarak durmaktadır.  

 

Bu duygularla, başta gençlerimiz olmak üzere, tüm vatandaşlarımızın Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı gönülden kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmet ve şükranla anıyorum.