Türkiye Cumhuriyeti

Houston Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Türkiye Cumhuriyeti Houston Başkonsolosu Cemalettin Aydın’ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Mesajı , 23.04.2013

Saygıdeğer vatandaşlarımız ve geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımız,

Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkmış olmasına rağmen bağımsızlığından vazgeçemeyeceğini İstiklal Savaşı’yla gösteren yüce Türk milleti, 93 yıl önce bugün, 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kurarak kayıtsız şartsız sahip olduğu egemenliği somutlaştırmış, Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden genç Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşunu gerçekleştirmiştir.

23 Nisan, egemenliğin gerçek sahibine geçmesi kadar onu koruyacak ve geliştirecek olan çocuklarımıza adanmış kutlu bir gündür. Ulu Önder Atatürk, birbirini tamamlayan bu iki duyarlılığı bir potada eritmiş ve bizlere yeni bir ufuk armağan etmiştir.

Dünyada çocuklara adanmış tek bayram olma özelliğini halen sürdüren 23 Nisan, bir milletin gelecek nesillerine olan inancının da yansımasıdır. Bu bilinç, muasır medeniyetler seviyesine çıkma hedefimizde ve milletçe sahip olduğumuz bireysel ve kültürel değerlerimizi yaşatmada öncelikli rehberimizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızı en içten dileklerimle kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve şükranla anıyorum.

Cemalettin AYDIN

Başkonsolos