Türkiye Cumhuriyeti

Houston Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Memleketim Portalı , 21.05.2015

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza daha etkin hizmet sunmak amacıyla Dışişleri Bakanlığımız eşgüdümünde, farklı Bakanlıklarımızın içerik katkılarıyla “Memleketim” adıyla yeni bir iletişim portalı kurulması öngörülmüş ve bu amaçla bir süre önce başlatılan çalışmalar tamamlanmıştır.

Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından 7 Mayıs 2015 tarihinde Münih’te tanıtımı yapılan portal kullanıma açılmıştır.

 “Memleketim” portalı üzerinden yurtdışında yaşayan gençlerimizin, gençlik kamplarında misafir edilmesi, yurtdışındaki çocuklarımıza Türkçemizi daha etkin öğretmek için uzaktan öğrenim tekniğiyle Türk dili ve Türk kültürü dersleri verilmesi öngörülmektedir. Memleketim portalında e-kütüphaneden, yurtdışındaki gençlerimizin Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşlarında, dileyen şirketlerimizde staj ve kariyer yapma imkanı sunulmasına kadar birçok farklı hizmetin yanı sıra, Postacı adında bir sosyal paylaşım sitesi de üyelerin kullanımına sunulmaktadır.

Vatandaşlarımızın ve Mavi Kart hamillerinin “Sarı Sayfalar” bölümüne kayıt girebilmeleri için öncelikle www.memleketim.gov.tr adresinden Üye Ol butonuna tıklayarak başlatacakları üyelik işlemlerini tamamlamaları, ardından “Sarı Sayfalar” modülünün (kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıklarında görebilecekleri, orta sütunun sağ üst kısmında yer alan, “+” sembollü)  “Yeni” butonuna tıklayıp işletme bilgilerini ve görsellerini girmeleri gerekmektedir. İşlem sonunda sayfanın alt kısmında yer alan butonla “Kaydet” komutu verildiğinde, işletme kaydı site yönetiminin “Onay Bekleyenler” ekranına aktarılacaktır.

Bu çerçevede, görev bölgemizde faaliyet göstermekte olan vatandaşlarımıza ait özel müesseseler, “Sarı Sayfalar” modülüne kayıt olabilir, kayıt ve kullanım konusunda karşılaşılabilecek sorunlar hakkında sitenin Bize Yazın kısmından destek ekibine bildirimde bulunabilirler.

“Memleketim” projesinin tanıtım filmi  http://youtu.be/QiLX9A2RUVc linkinden izlenebilmektedir. 

Vatandaşlarımız http://www.memleketim.gov.tr adresinden kendilerini ilgilendiren haberleri ve duyuruları takip edebilirler.

 

Saygıyla duyurulur.